Döküman Arşivi Makina Aksamı Planet dişliler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Etkinlikler | İletişim

   
   
 Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
11 + 5 Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.
 Duyurular
Hurda Demir Fiyatları
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
  Planet dişliler
Planet dişli genellikle, çevre dişlisini güneş dişlisi ile aynı yönde döndürmek için yerinde durur. Eğer daha önce bir dişli takımının çalışmasını izlediyseniz, bir dişli döndüğünde diğerinin ters yönde döndüğünü görmüşsünüzdür. Planet dişli seti, dış halkanın eş dönüşünü sağlamak için planet dişlilerin ters dönüşünü kullanarak bu prensibi en yüksek seviyeye taşır.
«« Önceki Döküman  
Sonraki Döküman »»
Tarih
:
12.05.2011
Kategorisi
:
Makina Aksamı
Okunma Sayısı
:
4920
Yorum Sayısı
:
0
Ekleyen
:
Site Editörü

Bir otomatik transmisyonun en yaygın parçalarından biri olan planet dişli, aslında çok uzun bir süredir var. Bir çevre dişlinin içinde bulunan planet dişli sistemi, güneş dişlisinin etrafındaki yörüngede döner. Bu dişli takımları pek çok farklı şekilde yapılandırılabilir ancak bunların hepsi büyük bir güç çıkışı sağlar ve böylece her biri otomatik transmisyonlarda kullanım için ideal olur.

Planet dişli genellikle, çevre dişlisini güneş dişlisi ile aynı yönde döndürmek için yerinde durur. Eğer daha önce bir dişli takımının çalışmasını izlediyseniz, bir dişli döndüğünde diğerinin ters yönde döndüğünü görmüşsünüzdür. Planet dişli seti, dış halkanın eş dönüşünü sağlamak için planet dişlilerin ters dönüşünü kullanarak bu prensibi en yüksek seviyeye taşır.

Bu sistemin, güneş dişliden planet dişliye ve çevre dişliye kadar her bir parçası, bir giriş olarak ya da çıkış sağlamak amacıyla kullanılabilir. Her farklı yapılandırma, size farklı bir dişli hızı verecektir. Bu, planet dişlilerinin otomatik transmisyonlarda kullanılmasının ana sebebidir. Otomatik transmisyonlarda, teçhizatın farklı parçalarını hareketsiz tutmak ve diğer parçalarının hareket etmelerini sağlamak amacıyla kavramalar, frenler ve bantlar kullanılabilir ve böylece farklı hız çıkışları elde edilebilir. İşte bu, bir araba hızlanırken ve bir dişliden diğerine geçerken ‘vites’ dediğimiz şeydir. Transmisyonda olup biten aslında planet dişlilerin, güneş dişlinin ve çevre dişlinin yapılandırmasının daha ideal bir çıkış ve daha yüksek bir hız için değiştirilmesidir.

BİLEŞİK PLANET DİŞLİ SİSTEMLER
Bazı otomatik transmisyonlarda, birden fazla güneş ve planet dişli setleri kullanmaya başlanmıştır. Bu bileşik planet dişli sistemler, bazı dişlilerde bir planet dişli seti gibi, bazılarında ise tek bir set gibi çalışır. Bu, başta işletme miline daha yüksek güç çıkışı gibi çeşitli faydalara sahiptir. Aracın sürülmekte olduğu vitese bağlı olarak aracın çok daha yüksek hızlara ve torklara çıkmasına olanak sağlar.

Transmisyona güç vermek için tork dönüştürücüsünün belirti hızlarda dönmesini ve motorun dönüşünü durduran kilitleme teknolojisiyle birlikte bu teknolojiden pek çok farklı araç yararlanmaktadır. Tüm bu yapılandırmalar, tek bir teknolojik buluşu temel almaktadır: planet dişli. Bu şaşırtıcı set olmasaydı bugün bildiğimiz anlamda otomatik transmisyonlar var olmazdı. Planet dişli, şaşırtıcı sayıdaki dişli dönüşleri için çok sayıda farklı yapılandırmalara izin verir. Farklı üreticiler, dişli hızlarını kendi araçları ve bu araçların yürütmek üzere tasarlandığı uygulamalar için özel olarak ayarlamaktadır. Planet dişlinin, güneş dişlinin veya çevre dişlinin boyutundaki bir değişiklik, transmisyonların ve genel anlamda aracın performansında önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Planet dişlilerinin çeşitli kullanım alanları mevcuttur ancak en yaygın olarak otomotiv endüstrisinde kullanılırlar. Bu dişli setinin kullanımları diğer endüstrilerde devam etmekle birlikte zaman geçtikçe bu prensipleri kullanan yenilikler de yapılmaya devam edilmektedir.
Kaynak: www.haberortak.com

        Içeriği Paylaşın Butonu    
 Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
  Kategorideki Diğer Dökümanlar

Kayıtlı Döküman Bulunamadı.
   
   
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2009-2010 Makinefirmalari.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.


Makinefirmalari.Com adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
胸部是非常脆弱的丰胸产品,因此除了要多吃有利于增大胸部食物外,还必须少吃一些“毁胸”的食物丰胸产品粉嫩公主。无论是不是丰胸,冰冻的食物都必须少吃丰胸方法。因为冰冻的饮食会影响血气的运行。汽水、雪糕等冰冻食物,会让血气旺不起来丰胸效果
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 0,140625 saniyedir.