Döküman Arşivi Köşe Yazarları Yazıları Redüktörler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Etkinlikler | İletişim

   
   
 Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
11 + 5 Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.
 Duyurular
Hurda Demir Fiyatları
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
  Redüktörler
Bir dişli, basitçe, kenarlarında bir dizi oluk olan silindirik bir nesnedir. Bir dişli, pek çok farklı makinanın iç kısmında, başka dişlilerle birlikte çalışır. İster bir motor tarafından ister başka bir şekilde döndürülsün, bir dişli döndüğünde bu dişli diğer dişliyi de döndürür ve dizi bu dönüş hareketi diğer dişlilerle devam eder.
«« Önceki Döküman  
Sonraki Döküman »»
Tarih
:
12.05.2011
Kategorisi
:
Köşe Yazarları Yazıları
Okunma Sayısı
:
4045
Yorum Sayısı
:
0
Ekleyen
:
Site Editörü

Buna hepimizin bildiği bir basit örnek olarak analog kol saatleri verilebilir. Eğer bu analog kol saatlerinden birinin arka kapağını çıkarırsanız, yaylar ve pillerle birlikte bir dizi karmaşık dişli sistemi görürsünüz. Güç kaynağını çıkartmadığınız sürece saatin dişlilerini çalışırken gözlemleyebilir ve nasıl çalıştıkları hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Dişliler kullanılmaya başlanmadan önce bir dişli yerleştirilir. Bunu, aynı boyutta ikinci bir dişli takip eder. Oluklar bir noktada birbirine geçer. Bu yapılandırmaya ulaşıldıktan sonra, bir dişlinin saat yönünde dönmesi, diğer dişlinin aynı dönme hızıyla saat yönünün tersine dönmesine neden olur.

Aynı boyutta çok sayıda dişli eklenebilir. Bu durumda, bu diğer dişlilerin dönüşleri de manüel olarak döndürülen dişlinin yönüne bağlı olacaktır. Dişlilerin birbirine geçişleri açılı da olabileceğinden, bu yapılandırma iki boyutlu olmak zorunda değildir. Uygun destekler sağlandığı sürece, bir tanesinin manüel olarak döndürülmesiyle kendi kendilerine dönecek çok karmaşık üç boyutlu dişli dizileri oluşturulabilir.

Ayrıca, oluk boşlukları eşit olduğu sürece farklı boyutlardaki dişliler de bir arada kullanılabilir. Bu durumda, daha büyük dişliler manüel olarak saat yönüne döndürüldüğünde, daha küçük olan dişliler yukarıda bahsedildiği gibi saat yönünün tersine dönerler. Ancak bu sefer daha küçük olan dişli büyük olandan daha hızlı bir şekilde döner. Birbirine temas etmeyen dişlileri döndürmek için dişliler arasına kayışlar da eklenebilir.

Makinalarda dişli kullanımı için birkaç seçenek vardır. Süreç, ilk dişliyi döndürmek için basit bir krank ya da kol kullanılarak manüel olarak başlatılabilir. İlk dişliyi döndürmek için güç kaynağı ile birlikte bir motor kullanmak ikinci bir seçenektir. Bu iki yöntem de kuşandığı makinayı çalıştırmak için yeterlidir. Dişlilerin alternatif olarak kullanılabilecek özelliklerinden biri de insan gücünü enerjiye dönüştürebilmeleridir.

Manüel olarak döndürülen bir dişli, doğru bir düzenekle, elektrik üreten bir motoru çalıştırmak için kullanılabilir. Elle çalışan fener buna bir örnek olarak verilebilir. Kolun sıkıştırılması dişlilerin dönmesini sağlar, bu motoru şarj eder ve sonuç olarak ışık yanar.
        Içeriği Paylaşın Butonu    
 Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
  Yazara Ait Diğer Yazılar

Kayıtlı Döküman Bulunamadı.
   
   
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2009-2010 Makinefirmalari.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.


Makinefirmalari.Com adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
胸部是非常脆弱的丰胸产品,因此除了要多吃有利于增大胸部食物外,还必须少吃一些“毁胸”的食物丰胸产品粉嫩公主。无论是不是丰胸,冰冻的食物都必须少吃丰胸方法。因为冰冻的饮食会影响血气的运行。汽水、雪糕等冰冻食物,会让血气旺不起来丰胸效果
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 0,0625 saniyedir.