Haber Servisi Firma Haberleri Bürotime ergonomiyi anlatıyor, Türkiye’de "Sağlıklı Ofis Hareketi" başlıyor
Ana Sayfa | Hakkımızda | Etkinlikler | İletişim

   
   
 Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
11 + 5 Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.
 Duyurular
Hurda Demir Fiyatları
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
 Bürotime ergonomiyi anlatıyor, Türkiye’de "Sağlıklı Ofis Hareketi" başlıyor
Sağlıklı ve verimli bir iş ortamı oluşturulması amacıyla, ülkemizde kurumların ergonomiye gereken önemi vermesi için çalışan Bürotime, sosyal sorumluluğu kapsamında Türkiye’nin ‘Sağlıklı Ofis Hareketi’ni başlattı.

«« Önceki Haber  
Sonraki Haber »»
Tarih
:
12.03.2013
Güncellenme
:
12.03.2013
Kategorisi
:
Firma Haberleri
Okunma Sayısı
:
2944
Yorum Sayısı
:
0
Kaynak
:
www.kurumsalhaberler...
Çalışanların hayatlarının büyük kısmını geçirdiği ofislerde ergonomi, çalışanların beden sağlığını iyileştirmenin yanı sıra verimlilikte artış ve iş kaybında azalma gibi etkileriyle önem taşıyor. Ofislerde ergonomiyle ilgili sorunların önde gelen kaynağı olarak sınırlı bir oturma-çalışma şekli gerektirmesiyle bilgisayar ekranı gösteriliyor. Bilgisayar ekranı, bir kitabın aksine, ancak belli açılardan rahatlıkla okunabiliyor. Bu nedenle kullanıcı ve bilgisayar ekranı arasındaki ilişki sabitlenmiş bir konumda bulunuyor.

İnsan doğası için sabit bir duruş şekli olağan değil. Vücut için belli ve en iyi diye saptanmış bir duruş şekli yok ama duruş şeklinin, dinamik ve değişken olması gerekiyor. Eğer bilgisayar ekranı insanın duruş şeklini sabitliyorsa sonuç rahatsızlık verici oluyor. Ergonomik mobilya ihtiyacı bu noktada ortaya çıkıyor. Ayarlanabilir mobilyalar bu soruna çözüm buluyor.

Ergonomik ekipman tercih etmek ve ergonomik bir çalışma ortamı sağlamak, çalışanların performansı ve kendilerini iyi hissetmeleri üzerinde de etkili oluyor. Aksi takdirde hareketsizlik ve duruş bozuklukları gibi problemler iş görmezlik, kas sistemi rahatsızlıkları, göz yorgunluğu ve iş tatminsizliği gibi sorunları beraberinde getiriyor.

Araştırmalar ergonominin önemini vurguluyor
İnsanlar genelde bir çalışma gününün yüzde 60’nı çalışarak geçiriyorlar. Bu da 288 dakika (4,8 saat) anlamına geliyor. Ergonomi ve iş verimliliği arasındaki doğru orantıyı araştırma sonuçları da destekliyor. Yapılan bir araştırmaya göre, ergonomik iş istasyonları ve koltuk kullanımı sonucunda, operasyonel işlerde yüzde 15 verim artışı sağlanıyor ve iş görmezlik oranı yüzde 40’tan yüzde 5’e kadar düşüyor. E-ticaret iş kolunda çalışanlar arasında yapılan bir çalışmada, ergonomik ofis ortamının sağlanmasıyla birlikte satış kapanış oranlarının yüzde 10’dan yüzde 80’lere kadar yükseldiği bildiriliyor. Kaydedilen bu oranlar, şirketlerin verimlilik ve kârlılıklarını ciddi ölçülerde etkileyebilecek rakamlar.

Yasal düzenlemeler de ergonomiyi gerekli kılıyor
Ülkemizde de İş Yasası kapsamında “Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik,” işverenlere işyerlerinde, zorlayıcı travmalara neden olabilecek riskleri belirleyecek ve bu riskleri ortadan kaldıracak veya en aza indirecek sağlık, güvenlik ve ergonomi önlemlerini alma yükümlülükleri getiriyor. Bazı ülkelerde yasal zorunluluk haline de gelmiş olan ergonomik ofis mobilyalarının ülkemizde yaygınlaşması için, alınacak küçük tedbirlerin operasyonel performansı artırdığının şirket yöneticileri tarafından anlaşılması gerekiyor.

Bürotime ergonomiyi hayatımıza daha fazla sokmak için çalışıyor
Lider ofis mobilyası markası Bürotime güvenilir, insan sağlığına duyarlı, ergonomik ürünlerinin yanı sıra, ülkemizde ergonominin şirketlerin karar mercileri tarafından daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla “Sağlıklı Ofis Hareketi”ni başlatıyor. Kampanya kapsamında Türkiye çapında düzenlenecek olan çok sayıdaki etkinlikte ergonominin sağlık, güvenlik, verimlilik ve ekonomi üzerindeki etkileri uzmanlar tarafından anlatılacak. Serinin ilk etabı Gaziantep Sanayi Odası, Sani Konukoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda yapılacak etkinlikle başlıyor. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Kas-İskelet Hastalıkları ve Ergonomi Birimi Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Özcan, etkinlikte “Ofiste Sağlık ve Verimlilik için Ergonomi” başlığı altında katılımcılara ofis çalışanlarında görülen sağlık sorunları, ergonominin etkinliği, ergonomik riskleri tanıma ve azaltma, vücudu doğru ve güvenli kullanma, ergonomik oturma yeri, mobilya ve ekipman gibi konuları aktaracak. Son bölümdeyse dinleyicilerin katılımıyla örnek uygulamalar canlandırılacak ve ardından bir soru-cevap bölümü de yer alacak.

        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                    Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
   
   
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2009-2010 Makinefirmalari.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.


Makinefirmalari.Com adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 6,201172E-02 saniyedir.